Fragment 1600-tal
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRAGMENT AV VÄVD TAPET, 2 st, 1600-talets första hälft, sannolikt Flandern, ull med silkeinslag, motiv av drake i landskap inom ramverk respektive parställda karyatider och renässansens urna med blomsteruppsats, ca 44x40 respektive 45x31 cm
Skador, lagningar, bristiningar, senare monterade som kuddfodral
212649
2013-11-01