Svensk sen 1500-talshistoria i handskrift
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANDSKRIFT, rörande det sena 1500-talets svenska historia med mera, 57 sidor i 8:o, odaterad, men första hälften av 1600-talet. Delvis med samtida kludd i marginalerna och sista sidan.
Troligen original, alltså inte avskrift av något tryckt arbete.
213436
2013-12-16