Svensk sen 1500-talshistoria i handskrift

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFT, rörande det sena 1500-talets svenska historia med mera, 57 sidor i 8:o, odaterad, men första hälften av 1600-talet. Delvis med samtida kludd i marginalerna och sista sidan.

Troligen original, alltså inte avskrift av något tryckt arbete.

213436

2013-12-16