Gjörwells Det Swenska Bibliotheket i fyra volymer

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Det Swenska Bibliotheket (4). Utg. C. Chr. Gjörwell. I-V (bihang till del V saknas). Stockholm (Wildiska tr. - Nyström & Stolpe - C. G. Ulff - P. Hesselberg), (1756) - 61. Stor 8:o. 1 graverad karta (alla), enstaka träsnitt i texten.
Del I-III i ngt nötta bruna samtida skinnband, ryggar med fem upphöjda bind, del I ngt skadad i övre kant, några små maskhål, marmorerade snitt. Del IV-V i nött brunt senare (1800-tal) brunt hfrbd, rygg med fem upphöjda bind, skada i övre kant, marmorerade snitt.
Delvis ngt brunfläck. Stämplar på försättsbladen. Bredrandigt exemplar. 4 vol.

Lundstedt I:67.

Bihang till del V saknas här.

213660

2013-12-16