Glasservisdelar Eva Englund för Sandvik 1989

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

GLASSERVIS, 21 dlr, Eva Englund, "Lina", Sandvik 1989, bestående av: 8 selterglas, 9 sherryglas, 6 vinglas, karaff, skål, vas, rosatonad glasmassa, målad dekor av blomsterslingor i vitt, gult och rosa, karaffen signerad 288/600 EE, samtliga delar med etsad Orrefors-stämpel samt målarsignatur EE/AL,

HISTORIK: Eva Englund formgav denna servis till Sandviks glasbruks 100-årsjubileum 1989. Tillverkad i 600 numrerade och signerade exemplar.

213805

2013-11-10