Skålfat Kangxi (1662-1722) (Temakina)
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 16/1700-tal, dekor i famille verte, motiv i fyra reserver innehållandes mytiska fabeldjur och blommor, diameter ca 22 cm
Proveniens: Ivar Hörhammers samling (1884-1953)
Spricka, smärre tillverkningsdefekter
213931
2013-11-11