Skålfat Kangxi (1662-1722) (Temakina)

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, 16/1700-tal, dekor i famille verte, motiv i fyra reserver innehållandes mytiska fabeldjur och blommor, diameter ca 22 cm
Proveniens: Ivar Hörhammers samling (1884-1953)

Spricka, smärre tillverkningsdefekter

213931

2013-11-11