Peringskiölds Monumenta Uplandica med mera

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PERINGSKIÖLD, J. Then första boken af Swea och Götha minnings-merken uthi Uplandz första del Thiundaland... (II.) Ulleråkers häradz minnings-merken. (I-II.) (O. Enaeus - J. L. Horrn) 1710-19.
4:o. (8), (1)-306, (6), (1)-352 s. Fol. Graverad frontispis, 2 tlbl. m. graverade vinjetter (delvis något fuktfläckade), 1 utvikbar graverad karta (1 saknas), 32 delvis utvikbara eller dubbelsidiga graverade planscher o. planer (5 plr o. 2 kartor saknas, några marg.lagade eller nötta i marg., 1 m. litet hål, några fuktfläckade i marg., delvis något brunfläckade), 4 inklistrade graverade vinjetter, träsnitt i texten. Delvis något fuktfläckad i marg., delvis något brunfläckad. +
PERINGSKIÖLD, J. (utg.). Fragmentum runico-papisticum, seu sololoqvium deiparae virginis qverulum, circa passionem domini anonymo auctore, lingua & runis gothorum, in membrana conscriptum, quod ex fragmento vetusti m:sti accurate delineatum,ac literis recentioribus descriptum, cum gemina versione edidit. (Joh. Laur. Horrn) 1721.
4:o. (2), (1)-10, (12), (1)-22 s. 1 gravyr i texten, träsnitt. Tlbl. med liten marg.lagning, enstaka fläckar.
Nött brunt senare (1800-tal) hfrbd, guldorn. rygg m. fem upphöjda bind, något skadad i övre och nedre kant. Tillskrift på försättsbladet. Namnteckning O. Wieselgren, gallringsstpl.

213933

2013-12-16