Snusflaskor Kina
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SNUSFLASKOR, 9 st, porslin och glas samt pärlemor, Kina, 18/1900-tal, deokr i underglasyrblått samt polykroma emaljfäerger, motiv av bl a drake och figurscener, höjd ca 6-8 cm
Slitage, enstaka lock ej ursprungliga, nagg, en flaska saknar lock
214053
2013-11-07