Gallerskål Flora Danica
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin, "Flora Danica," Den Kongelige Porcelainsfabrik, polykromt bemålad dekor samt delvis förgylld brättedekor i emaljfärger, med motiv av svarta vinbär samt blomsterdekor, märkt Royal Copenhagen, modell "Ribes nigrum L.," årsmärkt 1958, höjd 8,5, diameter 18,5 cm
Brätte med ett nagg
214600
2013-11-10