"Garden egg" stol

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STOL, Peter Ghyczy, "Garden egg", Reuters Products 1960-70-tal, formgiven 1968, röd plast, kudde med senapsgul klädsel, höjd uppfälld 101, 89 x 85 cm
HISTORIK: Stolen kan räknas till en av designikonerna och tillverkades av Reuter Products under 1960-70-talet. 2001 återupptogs tillverkningen av Ghyczy Novo som fortfarande producerar stolar. Den går att använda både innomhus och utomhus, skall enl. uppgift vara helt vattentät, och finns att få i flera färgställningar.
LITTERATUR: 1000 Chairs, Fiell, sid. 426

Smärre skador, slitage

214670

2013-11-12