Gungstol Charles & Ray Eames för Herman Miller RAR

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", Herman Miller, USA , formgiven 1948-50, grå formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i vitmetall på trämedar, märkt Herman Miller, dyna senare klädd i brunt patinerat skinn

HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underdel

215189

2013-11-13