Den sk. Gezeliusbibeln i band av Hedberg

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GEZELIUSBIBELN I FINA HEDBERGBAND (3). Thet Gamla Testamentets förste - fierdedeel... + Thet Nya Testamentets första - andra deel... Utg. J. Gezelius d.ä. - J. Gezelius d.y. Stockholm - Åbo (H. C. Merckell - P. J. Nyström) 1724-28, 1752 (Nya testamentet i 2:a upplagan).
Folioformat. 4 deltitelblad i rött och svart med graverade vinjetter (saknar 2 deltitelblad, något brunfläckade, huvudtitelbladet sitter i volym 2), saknar graverat porträtt (i del III).
Fina skinnband från 1900-talet, rikt guldornerade pärmar och ryggar, ryggar med upphöjda bind, titelfält i rött och grönt, hela guldsnitt (Hedberg). Pappkassetter, nötta. Exlibris och namnteckning på försättsbladet Hans von Essen. Delvis fläckad, sista volymen något fuktfläckad, någon enstaka reva och större fläck, 1 blad skuret. Titelbladet till del 3 med bläckanteckningar och smärre lagningar, fläckad, titelbladet till Nya testamentet med lagat hörn. De sista bladen med lagade marginaler, paginering försvunnen på sista bladet. 3 volymer.

Paginering: Vol. I. GT I: (60), (1)-234, GT II: (2), 235-604 s. (De 60 sidorna i början är dedikationsbladen, två företal samt register).
Vol. II. GT III: (2), 605-908, GT IV: 609-1387, (1) s.
Vol. III. NT I: (8), (1)-300, NT II: (4), 301-666 s.
KB nämner bara 46 opaginerade sidor i Gamla Testamentets första del, då detta exemplar har 60 sidor, men däremot 16 opaginerade i tredje delen, då detta ex har 14 sidor. Förmodligen saknas 1 blankt blad.
Den sk. Gezeliusbibeln. Vignetter graverade av J. van der Aveelen.
Saknar porträttet föreställande Gezelius.

Saknar det graverade porträttet föreställande Gezelius, 2 deltitelblad samt 1 blankt blad. Nya Testamentet i 2:a upplagan från 1752.

215213

2013-12-16