Dukar damast
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DUKAR, 2 st., damast, sekelskiftet 1900 respektive 1800-talets mitt, en av dukarna märkt 1856 med tusch samt monogram, den andra märkt med irländsk fabrik, ca 360 x 220 cm resp. ca 340 x 225 cm
PROVENIENS: Hanebergs säteri, Näshulta socken, Sörmland
Fläckar, slitage, lagningar, missfärgning efter förvaring
215215
2013-11-13