Bricka Estrid Ericson för Svenskt Tenn 1925

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRICKA, Estrid Ericson, Svenskt Tenn, Stockholm 1925, tenn med mässingslist, hänklar gjutna som snäckor, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn Y7, bredd 45 cm
LITTERATUR
Jämför Wollin, Nils G., Nutida svensk konstslöjd i bild, Natur och kultur, Stockholm, 1931, s. 69.

Smärre slitage

215266

2013-11-13