Vas Estrid Ericsson för Svenskt Tenn Stockholm
Klubbat för:
1 200 SEK
2 000 SEK
VAS, Estrid Ericson, Svenskt Tenn, Stockholm 1974, tenn med reliefdekor av band med fåglar och fiskar, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn Z9, höjd 18,5 cm
HISTORIK
Estrid fick inspiration till detta föremål av en vas hon såg på Etnografiska museet i Stockholm på 1920-talet. Vasen var från Peru, från sen Chimu-tid.
215341
2013-11-14