Smörterrin Kina Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SMÖRTERRIN på fat, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i underglasyrblått samt med emaljfärger och förgyllning, motiv av fåglar i trädgård, skulpterad lockknopp samt hänklar, konturerat fat, höjd 11 cm fatets längd ca 20 cm
Nagg
215789
2013-11-17