Axel Fridell med dedikation

Axel Fridell med dedikation
Axel Fridell med dedikation

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FRIDELL, Axel (1894-1935): "Monnikendam III", 1930-33, torrnålsetsning, signerad Axel Fridell i blyerts, plåtsignatur A Fridell, dedikation i blyerts "till Dick från A.F.",
ca 24,5x19,5 cm,
Litteratur: Haskel 315 II état. Till konstnären Dick Beer (1893-1938), konstnär

Något gulnad och missfärgad, smärre hanteringsveck

216151

2013-11-21