Etsning av Otto G. Carlsund, 1932

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARLSUND, Otto G (1897-1948) "Komposition med dodekaeder", signerad i blyerts under plåten, i plåten OGC -32, nr 9/20, dedikation till Ruth med tack... vännen Otto G.", etsning, ca 20,5x14 cm,
PROVENIENS: Ruth Beer, född Öhrling, gift med konstnären Dick Beer (1893-1938), konstnär

Bladet delvis missfärgat och gulnat, några fläckar i marginalen

216157

2013-11-21