Etsning av Otto G. Carlsund, 1932
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARLSUND, Otto G (1897-1948) "Komposition med dodekaeder", signerad i blyerts under plåten, i plåten OGC -32, nr 9/20, dedikation till Ruth med tack... vännen Otto G.", etsning, ca 20,5x14 cm,
PROVENIENS: Ruth Beer, född Öhrling, gift med konstnären Dick Beer (1893-1938), konstnär
Bladet delvis missfärgat och gulnat, några fläckar i marginalen
216157
2013-11-21