Eerik Haamer oljemålning
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HAAMER, Eerik (1908-1994): Motiv från Runö/Ruhnu maastik äestajaga, signerad, olja på duk, 64x75 cm
PROVENIENS, Utställd på Art Museum of Tartu 2008 samt Estonian Museum of Art Tallin
LITERATUR, Eerik Haamer utställningskatalogen, avbildad sidan 125, bild 90
216287
2013-11-19