Möbelgrupp ritad av Carl Johan Bergström

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MÖBELGRUPP, 7 dlr, ritad av ingenjör Carl Johan Bergström 1890, betsad, dekor av blomsterslingor, broderade sitsar, bestående bord, 4 stolar, soffa, skåp, bordets mått 75, 104x74, skåpets mått höjd 148, 113x44 cm, soffans längd 136 cm
PROVENIENS: Möbel ritad till Musikrummet på Finnshyllan ritad av ingenjör Carl Johan Bergström till familjens inflyttning 1890. Sitsar o ryggar broderade av dottern Eva Skröder och hennes systrar

Bruksslitage, hyllsektioner till skåpets inredning saknas

216359

2013-11-19