Böcker från 1700-1800-talet

Böcker från 1700-1800-talet
Böcker från 1700-1800-talet
Böcker från 1700-1800-talet
Böcker från 1700-1800-talet
Böcker från 1700-1800-talet
Böcker från 1700-1800-talet

Klubbat för:

2 400 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

BÖCKER BLANDAT, 1700-1800-TAL. Bl.a. Handbuch für Kavallerioffiziers über den Dienst im Felde. I-II, Dresden 1789, med graverade planscher (om hästar), Le Mercure de France 36 volymer, 1770-80-tal, Reichard, Guide des voyageurs en Italie et en Suisse, Weimar 1819, med 2 kartor, militaria mm.
Samtliga böcker i orignalskick, oskurna i gråpappersomslag eller andra omslag, några med handtextad titel på ryggen.
Ur Stafsunds bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Skador och defekter.

216823

2013-11-25