Karlstad Spinn & Väferi matta art deco

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MATTA, Karlstad spinn och väferi, art deco, signerad KSV, maskinvävd, med geometriska mönster, ca 400x300 cm
HISTORIK: Karlstads Spinneri & Väfveri AB, startades av en norsk entreprenör, Gustav A. Devold, tidigare innehavare av Lilleströms Väfveri. Devold bildade bolaget 1897 tillsammans med C.A. Lundborg från Stockholm. Maskinvävda gångmattor var den viktigaste produkten och i slutet av 1930-talet sysselsattes cirka 150 personer i fabriken.

Slitage

217295

2013-11-26