Autografer av Karl XII och hans far

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

(2). KARL XII (1682-1718), kung av Sverige 1697 och KARL XI (1655-1697), kung av Sverige 1660.
Karl XII - egenhändigt undertecknad skrivelse till daterad xxx ??? den 29 september 1700, omfattande 1 1/2 sida i folio, skador och fläckar, papperssigill defekt, stor bit av marginalen bortriven. +
Karl XI - egenhändigt undertecknad skrivelse till Reinhold Rebener, daterad Stockholm den 26 januari 1684, omfattande 1 1/2 sida i folio. Papperssigill saknas. Fläckar, reva i vikningen, pappersförluster i marginalen, viss textförlust.

Proveniens: Skottorps slott.

217407

2013-12-16