Kvittens av Axel Oxenstierna daterad 1632

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OXENSTIERNA, AXEL (1583-1644), greve, statsman, rikskansler 1612, Gustav II Adolfs främste medhjälpare.
Egenhändigt skriven och undertecknad kvittens daterad Mainz den 4 mars 1632, omfattande 1/2 sida i 8:o. Även kvitterat av Gustaf von Leuften (?).
Något fläckad, veck.

Proveniens: Skottorps slott.

217668

2013-12-16