Handlingar bl.a. Frans I daterat i Schönbrunn 1823
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANDLINGAR, TRE KUNGAR /KEJSARE (3). FRANS II (1768-1835), tysk-romersk kejsare, samt kejsare av Österrike från 1804 (då kallad FRANS I). Undertecknat brev, 1 sida i 8:o, daterat Schönbrunn 1823. Veck. +
WILHELM I (1797-1888), kejsare av Tyskland. Egenhändigt skrivet brev (blyerts) undertecknat "W", daterat 25 februari 1875. Klippt, vikt. +
FRIEDRICH WILHELM III AV PREUSSEN (1770-1840) Enligt uppgift undertecknad handling, daterad Berlin 10 maj 1839, omfattande 1 sida i folio, med flera underskrifter. Veck. 3 st.
Proveniens: Skottorps slott.
217816
2013-12-16