Antikt lerkärl

Antikt lerkärl
Antikt lerkärl
Antikt lerkärl
Antikt lerkärl
Antikt lerkärl
Antikt lerkärl

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKYPOS, gnotisk typ, södra Italien, ca 400-300 fKr, lergods, svart med röd o vit dekor, höjd 8,5cm, diameter med hänklar 14 cm
Proveniens: Ur Åke Johanssons samling

Lagning, nagg

218402

2013-12-01