David Blomberg bord Nordiska Kompaniet 1909

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORD, David Blomberg, Nordiska Kompaniet 1909, alm med skuren dekor, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM C4259 R5336, höjd 74 cm, diameter 139 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.
UTSTÄLLD: Stockholmsutställingen 1909
LITTERATUR: Utställning 1909. Stockholm, Allmänna svenska utställningen för konsthandtverk och konstindustri i Stockholm 1909 /c red. : Carl L. Bendix och E.G. Folcker., Stockholm, 1910, s. 156

Slitage

219550

2013-12-07