David Blomberg bord Nordiska Kompaniet 1909
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, David Blomberg, Nordiska Kompaniet 1909, alm med skuren dekor, brickmärkt AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM C4259 R5336, höjd 74 cm, diameter 139 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.
UTSTÄLLD: Stockholmsutställingen 1909
LITTERATUR: Utställning 1909. Stockholm, Allmänna svenska utställningen för konsthandtverk och konstindustri i Stockholm 1909 /c red. : Carl L. Bendix och E.G. Folcker., Stockholm, 1910, s. 156
Slitage
219550
2013-12-07