Fåtöljer sannolikt David Blomberg

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FÅTÖLJER, 3 st, sannolikt David Blomberg, Nordiska Kompaniet, karmar i alm med skuren dekor, stoppad sits klädd i rosa textil, höjd 91 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.

Senare klädsel, smärre slitage

219552

2013-12-07