Fåtöljer sannolikt David Blomberg
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJER, 3 st, sannolikt David Blomberg, Nordiska Kompaniet, karmar i alm med skuren dekor, stoppad sits klädd i rosa textil, höjd 91 cm
PROVENIENS: Graninge stiftsgård. Byggnaden uppfördes efter Ferdinand Bobergs ritningar 1909.
Senare klädsel, smärre slitage
219552
2013-12-07