Tysk atlas med 44 kartor
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ATLAS. Geographischer Atlas bestehend in 44 Land-Charten... Berlin ca 1760.
Folio. 44 dubbelsidiga delvis kolorerade graverade kartor, ca 38x34,5 cm, bl.a. med världskarta, hemisfärer, Amerika, Afrika.
Samtida stänkmarmorerat pappband.
Flera med skador och defekter, några lösa, flertalet veckade, vissa pappersförluster, revor, alla kontrollstämplade, vissa fläckar, 1 limmad och bruntonad. Bandet skadat.
219621
2013-12-09