Tysk atlas med 44 kartor

Tysk atlas med 44 kartor
Tysk atlas med 44 kartor
Tysk atlas med 44 kartor
Tysk atlas med 44 kartor
Tysk atlas med 44 kartor
Tysk atlas med 44 kartor

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ATLAS. Geographischer Atlas bestehend in 44 Land-Charten... Berlin ca 1760.
Folio. 44 dubbelsidiga delvis kolorerade graverade kartor, ca 38x34,5 cm, bl.a. med världskarta, hemisfärer, Amerika, Afrika.
Samtida stänkmarmorerat pappband.

Flera med skador och defekter, några lösa, flertalet veckade, vissa pappersförluster, revor, alla kontrollstämplade, vissa fläckar, 1 limmad och bruntonad. Bandet skadat.

219621

2013-12-09