Einar Forseth blandteknik
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FORSETH, Einar (1892-1982): "Hallingsbackstorget (Ålsten), mitt villatorg", signerade Einar Forseth, utförd 1928, färgteckning/blandteknik, 42x55 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj,
HISTORIK: Åren 1925-1981 bodde Einar Forseth med sin familj vid Hallingsbacken 3 i Ålsten i Bromma. Han ritade egenhändigt sin egen villa, där han också hade sin ateljé.
Smärre skador
219828
2013-12-17