Skåp 1800-tal

Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKÅP, 1800-talets slut, nyrenässans, 2-delat, betsad ek, skuren dekor av bl a figurscener, insida med dekor och märkning "Wexiö / gjort af CA Johanson / Anno MDCCCLXXXVII", datering 1887, "Gud bevare detta skåp från eld och brand, fiende och tiuvnad", beslag i nyrokoko, 6 lådor samt krön med dolt fack, höjd ca 221, 113x49,5 cm, 3 originalnycklar medföljer, medföljer dokument om tillverkaren

220662

2013-12-12