Värjklinga

Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga
Värjklinga

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄRJKLINGA, svensk, 1810-tal, blånerad och förgylld dekor med text: "Till L. von Knorring af G A Montgomery", samt med Carl XIII:s namnchiffer och Carl Johans kronprinschiffer, total längd 95 cm
PROVENIENS: Lars Jacob von Knorring och Gustaf Adolf Montgomery tjänstgjorde samtidigt vid Västerbottens regemente från 1816

rostfläckar

221582

2014-01-23