Servietter 16 st

Servietter 16 st
Servietter 16 st
Servietter 16 st
Servietter 16 st

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SERVIETTER, 16 st., linne, 1800-talets mitt, spegeln med oval ram, strödda blommor och rosenknoppar på gren, bred bård med björnbärsrankor, smalbård med lagerstav, märkta med monogrammet CM (Cervin-Meurk) i röd platt- och knutsöm samt MEH i vit kedjesöm, 109 x 83 cm, smärre fläckar, några med smärre missfärgning efter förvaring
PROVENIENS:
Bankiren Carl Gustaf Cervin, Stockholm (1815-1899) 1:a giftet med Emma Sofia Meurk (död 1856), 2:a giftet 1859 med Hedvig Johanna Meurk (första makans syster), vidare i arv inom familjen
Hanebergs säteri, Näshulta socken, Södermanland

Smärre fläckar, några med smärre missfärgning efter förvaring

221727

2013-12-18