James Millar oljemålning

James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning
James Millar oljemålning

Klubbat för:

38 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

MILLAR, James (England, d. 1805): Den blinde Belisarius, signerad och daterad James Millar 1804, olja på duk, 126x102 cm
Signed and dated. Oil on canvas.
PROVENIENS: Rapps konstahandel, Stockholm (1933)

James Millar var verksam som konstnär i Birmingham och målade porträtt, historiska motiv och stilleben. Han ställde ut i London 1771 och 1790.

Zustandsbeschreibung

221729

2013-12-19