Johan Fredrik Martin, Drottningholms slott

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

12 500 SEK

MARTIN, Johan Fredrik (1755-1816): Kongl. Lust Slottet Drottningholm
Akvarell över konturetsning, 35,5 x 52,5 cm.
Utsikt över Lovön med Drottningholms slott och andra byggnader, från platsen för gamla flottbrons fäste på Kersön. På vattnet kungens jakt, en kunglig slup roende in mot stranden m.fl. fartyg. På stranden väntande en kaross, ryttare, hovfolk m.m. I galopp körande ut på bron konungens kupé med kavallerieskort.
PROVENIENS: Docent Nils G. Wollin, Stockholm

222074

2013-12-19