Stolar av Erik Öhrmark
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STOLAR, 4 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813/16), signerade EÖM samt en med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor, medaljongformad rygg med voltformat krön och lagerkvistar, svängd framsarg med blomma och blad, hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade och förgyllda
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför identisk stolsmodell av Öhrmark sidan 282
Enstaka bräckage, förstärkningar
222337
2013-12-22