Stolar av Erik Öhrmark

Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark
Stolar av Erik Öhrmark

Klubbat för:

18 500 SEK

Arviointi

20 000 SEK

Kuvaus

STOLAR, 4 st., gustavianska stockholmsarbeten, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813/16), signerade EÖM samt en med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskuren dekor, medaljongformad rygg med voltformat krön och lagerkvistar, svängd framsarg med blomma och blad, hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade och förgyllda
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför identisk stolsmodell av Öhrmark sidan 282

Kuntoraportti

Enstaka bräckage, förstärkningar

222337

Päivämäärä:

2013-12-22