Golvur gustavianskt av Benjamin Burmansson d.y.

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GOLVUR, gustavianskt, Norrbotten, urtavlan signerad Benjamin Burmansson Urmakare i Neder Kalix 1835 (B.B. d.y., urmakare i Kyrkobordet, 1784-1858), fodralet sannolikt tillverkat av Råneåverkstaden, träskuren dekor, originalmålning i gulockra, grönt och rött, samt ädelträimitation, fodralet med pärlstav, dörr med bandfläta, växtornamentik, godronnerad öppning, nedre delen med hörnfleuroner och tandsnitt, blomsterdekor, synligt verk med tennfigur i form av putto vid smedstäd, helslag, höjd 220 cm

Smärre komplettering, slitage och skador, mindre dekordel saknas

222614

2014-01-08