Pehr Hilleström oljemålning Old Masters

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

HILLESTRÖM, Pehr (1733-1816): Eldsvåda i en kyrkoby (nattscen), olja på duk fäst på pannå, utförd i början av 1800-talet, 52x60 cm
PROVENIENS: Konsthandlare Carl Ulrik Palm, Stockholm
Brandförsäkringsverket, Stockholm

LITTERATUR
Osvald Sirén: Pehr Hilleström d.ä. - Väfvaren och målaren - Hans Lif och hans Värk, Stockholm 1900, omnämnd i verkförteckningen som nr. 334 , "Till v. kyrktornet, några män bära en stege ditin, i medelgr. brinnande hus med halmtak. I fgr synes präst

222796

2013-12-28