Cassettone, Louis XVI, Italien
Klubbat för:
66 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CASSETTONE, Louis XVI, sannolikt Lombardiet, Giuseppe Maggiolinis krets, fanerad med färgad lönn, jakaranda, rosenträ och valnöt, förgyllda beslag av mässing, heltäckande intarsia i friser, fält och medaljonger, dekor av växtornamentik i pompeijansk stil, skivan med medaljonger med motiv av Erato och amorin, sidorna med Dionysos som skördar, avsmalnande ben med hörnkonsoler, höjd 88, 120 x 55 cm
skador, lagningar, kompletteringar
222854
2014-01-10