Cassettone, Louis XVI, Italien

Klubbat för:

66 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CASSETTONE, Louis XVI, sannolikt Lombardiet, Giuseppe Maggiolinis krets, fanerad med färgad lönn, jakaranda, rosenträ och valnöt, förgyllda beslag av mässing, heltäckande intarsia i friser, fält och medaljonger, dekor av växtornamentik i pompeijansk stil, skivan med medaljonger med motiv av Erato och amorin, sidorna med Dionysos som skördar, avsmalnande ben med hörnkonsoler, höjd 88, 120 x 55 cm

skador, lagningar, kompletteringar

222854

2014-01-10