Åkdyna trensaflossa 1800-talets första hälft

Klubbat för:

3 400 SEK

2 500 SEK

ÅKDYNA, Skåne, Wemmenhögs härad, 1800-talets första hälft, trensaflossa och schattersöm, i olika nyanser av violett samt gröngult och naturvitt mot svart botten, originalbakstycke i rött ylle, i hörnen fragment av tofsar, 99 x 49,5 cm, slitage, skador och hål
LITTERATUR: Jmf Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1951, pl. 402, s. 185

223155

2013-12-26