Dansk konstnär oljemålning Old Masters
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Danmark 1700-tal): Porträtt av biskop Thestrups barn
olja på duk, 84x76 cm
Biskop Frands Thesstrup föddes 1653 i Dalby prästgård på Fyn i Danmark. 1709 blev han biskop i Aalborg på Jylland och etatsråd 1735. Han assisterade vid Christian VI:.s smörjning 1731.
Dubblerad, lagningar
223267
2013-12-28