Dansk konstnär oljemålning Old Masters

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Danmark 1700-tal): Porträtt av biskop Thestrups barn
olja på duk, 84x76 cm

Biskop Frands Thesstrup föddes 1653 i Dalby prästgård på Fyn i Danmark. 1709 blev han biskop i Aalborg på Jylland och etatsråd 1735. Han assisterade vid Christian VI:.s smörjning 1731.

Dubblerad, lagningar

223267

2013-12-28