Bägare silver 1700-tal

Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÄGARE, silver, Lorens Stabeus, Stockholm 1754, invändigt förgylld, stansad bård vid mynningskant, fotring med dekor av vågband i relief, höjd 9,5 cm, vikt ca 131 g

Liv med ägarinitialer, fotring med smärre nagg

223528

2013-12-30