Stolar Eames

Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames
Stolar Eames

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

STOLAR, 6 st, "DSX", design Charles & Ray Eames, tillverkad på licens av NK´s fabriker i Nyköping, stomme i metall, stoppad sits med blå klädsel och glasfiberförstärkt plast
PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning

Enstaka fothylsor i plast saknas, slitage

223750

2014-01-25