Stolar Eames
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 6 st, "DSX", design Charles & Ray Eames, tillverkad på licens av NK´s fabriker i Nyköping, stomme i metall, stoppad sits med blå klädsel och glasfiberförstärkt plast
PROVENIENS: Nationalmuseums fasta inredning
Enstaka fothylsor i plast saknas, slitage
223750
2014-01-25