Oljemålning empireporträtt

Oljemålning empireporträtt
Oljemålning empireporträtt
Oljemålning empireporträtt
Oljemålning empireporträtt

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): "Fru Augusta Geijer", olja på duk, text a tergo "Fru Augusta Geijer" f.Charpentier vid 32 års ålder målad af Per Södermarks son", 29x23 cm
Historik: Augusta Geijer, född Charpentier (född i Kristianstad 1822-1905 i Stockholm)
Källa: Boken "Släkten Geijer", skriven av Lennart Geijer 1953, sid 145.

Repa

223777

2013-12-31