Halsband

Halsband
Halsband

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HALSBAND, 1900-talets mitt/andra hälft, sydvästra USA, Navajo, silver, infattade turkoser, globformade pärlor, dekor av stiliserade squashblommor, halvmåneformat hänge så kallad "naja", längd ca 67 cm, vikt ca 270 g
PROVENIENS: Christina Stenius samling

224295

2014-03-14