Armband 1900-talets första hälft/mitt

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARMBAND, 1900-talets första hälft/mitt, sydvästra USA, silver, punsad dekor av halvmånar, innermått ca 5,5 cm, vikt ca 42 gram, HÅRSPÄNNE, silver, infattade turkoser, punsad dekor av halvmånar, längd ca 10 cm, RING, infattade turkoser, ringstorlek ca 17 mm, DEKORELEMENT, för bälte, silver, rektangulär form med konturerad kantpunsad dekor av halvmånar, pålödd dekor i form av örn med solsymboler, längd ca 3,5 cm
PROVENIENS: Christina Stenius samling

224460

2014-03-14