Armband silver 1900-talets sista kvartal
Klubbat för:
2 000 SEK
1 000 SEK
ARMBAND, Navajo, 1900-talets sista kvartal, silver, dekor av bladslingor och blommor, innermått ca 5,5 cm, BROSCHER, bl a Zuni, 5 st, form av örndansare samt fåglar, infattade stenar samt delvis pärlemor, längd ca 2,5-5 cm, PIN/NÅL, form av fyrfotadjur, ÖRHÄNGEN, 3 par, bl a Zuni, dekor av stiliserade ansikten
PROVENIENS: Christina Stenius samling
224465
2014-03-14