Halsband silver 1900-talets första hälft/mitt

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HALSBAND, sydvästra USA, silver, disk/globformade pärlor med punsad dekor, delvis doserat, längd ca 36 cm, BROSCH, Navajo, ciselarad, punsad och pålödd dekor, infattad turkos, längd ca 8 cm, HÅRSMYCKE, sydvästra USA/Mexico, punsad dekor av halvmånar, infattade turkoser
PROVENIENS: Christina Stenius samling

Pärlorna omträdda på senare länk

224469

2014-03-14