Spegel transition av Lago Lundén
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), signerad LL under krona, samt Stockholms hallstämpel 1776, dekor i pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av lagergirlanger, ägg- och fascesstav, nedre sarg med rocaille, kvicksilverfolierade glas, 112x58,5 cm
Mindre lagningar, spår av krönrosett
224602
2014-01-15