Spegel transition av Lago Lundén

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i transition, av Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), signerad LL under krona, samt Stockholms hallstämpel 1776, dekor i pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av lagergirlanger, ägg- och fascesstav, nedre sarg med rocaille, kvicksilverfolierade glas, 112x58,5 cm

Mindre lagningar, spår av krönrosett

224602

2014-01-15